Europski dan jezika

U našoj školi Europski dan jezika obilježava se svake godine s velikim entuzijazmom i veseljem. Ovaj poseban dan, koji se slavi diljem Europe 26. rujna, prilika je da se naglasi važnost jezične raznolikosti i učenja stranih jezika. Inicijativa za obilježavanje Europskog dana jezika započela je 2001. godine, a pokrenuli su je Vijeće Europe i Europska unija zajednički. Od tada, škole i ustanove diljem Europe organiziraju razne aktivnosti kako bi promovirale bogatstvo jezika i kultura. Učenje stranih jezika obogaćuje osobni i profesionalni život pojedinca. Osoba koja uči strane jezike postaje uspješnija na mnogo načina.

Ove godine su se naše učiteljice Njemačkog jezika Kristina Štrok i učiteljica Engleskog jezika Nela Ilinić potrudile osmisliti niz zanimljivih aktivnosti koje su trajale tijekom cijelog tjedna kako bismo proslavili Europski dan jezika.

Učenici 4. i 5. razreda aktivno su sudjelovali u ukrašavanju školskog panoa s predivnom porukom koja naglašava važnost zajedništva bez obzira na kulturne, jezične i osobne razlike. Njihov trud rezultirao je šarenim i inspirativnim porukama koje svima uljepšavaju svakodnevno školsko okruženje. Osim toga, učenici su imali priliku istražiti zemlje diljem Europe, upoznati se s njihovim zastavama i službenim jezicima. Tijekom rješavanja zadataka, primijetili smo kako naši učenici već posjeduju određeno predznanje o toj temi, što nas veseli i potiče na daljnje učenje. Posebno je veselo bilo kod četvrtaša koji su hrabro isprobali specifičan osvježavajući napitak iz njemačkog govornog područja pod nazivom Brause. Njihovi osmjesi nam pokazuju koliko su uživali u tom malom iskustvu.

Učenici 6. i 8. razreda sudjelovali su u kvizu o europskim jezicima i njihovoj povijesti, testirajući svoje znanje i otkrivajući mnoge zanimljive činjenice.

Dodatna nastava iz engleskog jezika donijela je učenicima 5. i 6. razreda priliku da istraže francuski jezik i nauče nazive za boje na još jednom europskom jeziku. To je bila izvrsna prilika da prošire svoje jezično znanje.

Učenice 6. i 7. razreda, pod vodstvom učiteljice Njemačkog jezika, snimile su zanimljiv video u kojem su istraživale sličnosti između četiri jezika. Zaključile su kako je jezik živ i kako je lakše učiti nove jezike ako već posjeduju znanje drugih stranih jezika.

Europski dan jezika pružio nam je priliku da zajedno slavimo jezičnu raznolikost i vrijednost učenja stranih jezika. Učenici su s veseljem sudjelovali u svim aktivnostima i stekli nove spoznaje o važnosti jezične raznolikosti u Europi i šire. Radujemo se što ćemo i iduće godine obilježiti ovaj poseban dan i promovirati ljubav prema jezicima i kulturama.

Svakako pogledajte fotografije i video-isječke na našoj Facebook stranici.

objavio: MAJA KRALJ   datum: 27. 9. 2023.

« Travanj 2024 »